آیلتس (IELTS) چیست ؟

شرکت در آزمون آیلتس (IELTS) کلید اصلی برای اخد مهاجرت، تحصیل و اشتغال در کشورهای انگلیس زبان است. مدرک آیلتس مورد تائید ۱۳۵ کشور جهان می باشد و بیش از ۸۰۰۰ سازمان، شامل موسسات دولتی، آموزشی و شغلی و ۳۰۰۰ موسسه و دوره آموزشی در ایالات متحده آمریکا پذیرای مدرک آیلتس هستند. همچنین مدرک آیلتس (IELTS) در کشورهایی که در امور مهاجرین از آن استفاده می کنند، تنها مدرک مورد قبول برای مهاجرت به حساب می آید. آزمون آیلتس (IELTS) به گونه ای طراحی شده است تا سطح شما در زبان انگلیسی با استاندارد IDP استرالیا در ایران مورد ارزیابی قرار دهد.

آزمون آیلتس (IELTS)

نمره بندی آیلتس (IELTS) از ۰ تا ۹ سطح را شامل می‌شود که نمرهٔ قبولی برای آزمون وجود ندارد اما به طور معمول سطح ۵ نمرهٔ متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود.

آزمون آیلتس (IELTS) از ۴ بخش شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است. کل آزمون دارای دو گونه آکادمیک و عمومی است که نوع آکادمیک برای ورود به دانشگاه‌ها مورد نیاز می‌باشد.

آیلتس (IELTS) معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. امتحان آیلتس (IELTS) با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود.

این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می‌کند و چهار توانائی Writing,Reading,Listening و Speaking را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

بسیاری از دانشگاه‌ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا امتحان آیلتس (IELTS) را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک آیلتس (IELTS) الزامی است.

این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در امتحان آیلتس (IELTS) به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می‌دهند. نمرهٔ هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمرهٔ کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه آیلتس (IELTS)، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می‌شود.

هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت امتحان آیلتس (IELTS) حداقل نمره ۷ بگیرید.

مدت زمان آزمون آیلتس و ترتیب سوالات 

در زمانی کمتر از سه ساعت، این آزمون مهارت‌های شما را در گوش دادن، خواندن، نوشتن و مکالمه می سنجد و نحوه برگزاری آزمون به این صورت می باشد که رایتینگ در دو تسک یا بخش ، لیسنینگ در ۴ بخش ۱۰ سوالی و ریدینگ و اسپیکینگ شامل ۳ بخش برگزار میشود . این آزمون که توسط examiner هایی تصحیح میشود که خودشان در آن زمینه یا مهارت نمره ۹ آیلتس (IELTS) گرفته اند.

سطح‌بندی نمرات آزمون آیلتس از ۰ تا ۹

سطح صفر :
هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد.

سطح یک یا نمره ۱ :
در اصل هیچ توانایی برای استفاده از زبان بیش از چند کلمهٴ مجرد ندارد.

سطح دو یا نمره ۲ :
امکان ارتباط واقعی وجود ندارد مگر برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان مجرد یا قالب‌های کوتاه در موقعیتهای آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. مشکلات زیادی در فهم انگلیسی گفتاری و نوشتاری دارد.

سطح سه یا نمره ۳ : 
فقط می‌تواند مفهوم کلی را در موقعیتهای خیلی آشنا درک و منتقل کند. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.

سطح چهار  یا نمره ۴ :
قابلیت‌های ابتدایی محدود است به موقعیتهای آشنا. مشکلات مکرر در فهم و بیان منظور دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.

سطح پنج  یا نمره ۵ :
دارای مهارت نسبی زبان با قابلیت درک عمومی معنا در بیشتر موقعیتها می‌باشد، گرچه احتمال اشتباهات بسیار وجود دارد. باید توانایی ایجاد ارتباطات اولیه را در حوزهٴ تخصصی خود داشته باشد.

سطح شش یا نمره ۶ :
علی‌رغم بعضی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها، و نافهمی‌ها، در کل دارای مهارت مؤثر زبانی است. قادر به استفاده و فهم زبان نسبتاً پیچیده به ویژه در موقعیتهای آشنا می‌باشد.

سطح هفت  یا نمره ۷ : 
مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست، گرچه با اشتباهات هرازگاهی در دقت، تناسب، و درک زبان همراه‌است. در کل توانایی آن را دارد که از پس زبان پیچیده برآید و استدلال‌های جزیی نگر را درک کند.

سطح هشت یا نمره ۸ : 

مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست و تنها هرازگاهی اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیتهای ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. از پس مباحثات پیچیده و مشروح به خوبی برمی‌آید.

سطح نه یا نمره ۹  :
مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست: دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مدرسین زبان ما با در نظر گرفتن بهترین منابع و جزوات آماده شده اختصاصی جهت موفقیت زبان آموزان برنامه ریزی اصولی برای دوره های سطح آیلتس داشته اند که در سامانه آموزش مجازی ما جای خواهد گرفت.

در این دوره کتاب های FOCUS ON VOCABULARY 1، 2 با تمامی جزئیات لغات و اصطلاحات مربوطه در هر درس بررسی و تدریس می‌گردد.

هدف از این دوره بهبود سطح لغات زبان آموزان در جهت بالا بردن کیفیت خواندن متون آکادمیک و دشوار می باشد.

کسانی که در سطح آیلتس مطالعه می کنند به خوبی می دانند یادگیری خوب این دو کتاب آنها را به اندازه یک تا دو نمره در سطح آیلتس بالاتر خواهد برد. 


در این دوره در مدت 30 جلسه به بررسی مهمترین تکنیک های نوشتن یک مقاله ی آکادمیک اصولی به زبان انگلیسی می پردازیم. این دوره برای کسانی که به دنبال نمره خوب نوشتار در آزمون آیلتس هستند بسیار کاربردی و ارزشمند است.